Jesień w Chorwacji

Poznajcie naszą subiektywną listę najważniejszych jesiennych atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić podczas czarteru w Chorwacji.

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych miejsc do czarteru jachtów i spędzenia żeglarskich wakacji na wodzie. Najwięcej turystów przyjeżdża tutaj od połowy czerwca do końca sierpnia, ale również po sezonie warto wybrać się na wakacje do Chorwacji. Wrzesień i październik nadal oferują ciepłe i słoneczne dni, a nagrzana przez lato woda zachęca do morskich kąpieli. Poza tym po sezonie przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne propozycje czarterów z lub bez skippera.

Mniej zatłoczone miasta i najbardziej popularne wyspy pozwalają odkryć ich prawdziwy charakter, a różnorodność jesiennych wydarzeń artystycznych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Chorwacja jesienią ma wiele do zaoferowania od przepięknych pejzaży powoli zmieniających swoje barwy, przez wydarzenia kulturalne i festiwale muzyczne po festyny kulinarne.

 

Co warto zobaczyć w Chorwacji jesienią?

 

Park Narodowy Rzeki Krka

Park Narodowy Rzeki Krka zachwyca o każdej porze roku, a jesienią – gdy liście powoli zmieniają swą barwę, spacer tutaj jest niezapomnianym (i bardzo fotogenicznym) przeżyciem. Rozpoczynając czarter z naszej bazy w Szybeniku potrzebujecie zaledwie 1,5 godziny, by znaleźć się w urokliwym miasteczku Skradina, skąd kursujący statek zabierze was w głąb parku narodowego.

 

Jesienne perły – czarne i białe trufle

Jednym z największych kuchennych rarytasów są grzyby o niezwykłym wyglądzie, zapachu i aromacie. Rosnące na półwyspie Istria trufle uznawane są za jedne z najlepszych na świecie, a białe trufle w Europie znajdują się tylko w dwóch miejscach – w rejonie włoskiej Alby i właśnie na półwyspie Istria. Jesienią specjalnie wyszkolone psy odnajdują te rosnące pod ziemią grzyby, które stają się głównym bohaterem menu w okolicznych restauracjach (np. risotto z truflami, omlety, tatar czy carpaccio).

 

Młode wino

Początek jesieni to moment, gdy Chorwaci organizują lokalne degustacje młodego wina. Niemal każda chorwacka miejscowość szczyci się własnym gatunkiem wina, my szczególnie polecamy odwiedzić Primosten. Takie winne festiwale to znakomita okazja do degustacji lokalnych trunków i dań, a także do poznania gościnnych i serdecznych mieszkańców chorwackich wsi i miasteczek.

 

Mandarynkowy zawrót głowy

Delta rzeki Nervete słynie z mandarynkowych pól, na których jesienią organizowane są zbiory tych przepysznych, słodkich i bogatych w witaminę C owoców. Cały rejon Nervete porasta około 1,3 milona drzewek, które co roku rodzą plon ponad 60 ton owoców. Turyści mogą wziąć udział w specjalnie organizowanych zbiorach. Zostaniecie przeszkoleni przez pracownika pola, zapoznacie się z historią upraw w tym rejonie a potem – wyposażeni w odpowiedni sprzęt – ruszycie zbierać owoce. Możecie ich zerwać tak dużo, jak tylko dacie radę unieść!

 

Dubrownik kulinarnie i muzycznie

Miłośnicy jedzenia powinni koniecznie odwiedzić Dubrownik w październiku, gdy odbywa się tam Good Food Festival (14-20.10). Podczas tego wspaniałego festiwalu odwiedzający mają nie tylko możliwość smakowania chorwackich dań, ale można również wziąć udział na przykład w warsztatach kulinarnych czy fotograficznych. Najważniejszym punktem festiwalu jest tak zwany Dubrownicki Stół (Dubrovačka trpeza) – wzdłuż ulicy Stradun rozstawiony zostaje długi stół, przy którym można wspólnie biesiadować i odkrywać smaki różnorodnej kuchni adriatyckiej.

Dubrownik to miejscowość, do odwiedzenia której nie trzeba specjalnie zachęcać. Nie ma chyba turysty, którego nie zachwyciło to przepiękne miasto o czerwonych dachach i białych, marmurowych uliczkach. Jeśli do pobytu tutaj, dodamy jeszcze muzyczną ucztę podczas jednego z festiwali – będziecie w siódmym niebie!
Sprawdźcie koniecznie poniższe imprezy:
International Late Summer Music Festival (30.08-24.09)
Autumn Music Variety (15.10-25.10)
Stradun Classic (4.10-11.10)

Pozostałe aktualności

Żeglowanie z dziećmi

Żeglarskie wakacje z dziećmi – na czym pływać, o czym pamiętać i kiedy wyruszyć w pierwszy rejs? Wakacje na katamaranie to wspaniały sposób na rodzinne wakacje, nie tylko dla zaprawionych w bojach żeglarzy, ale i dla osób, które nigdy wcześniej nie pływały. Wypoczywanie na pokładzie jachtu może Wam przynieść wiele radości i jest świetnym sposobem […]

Jesień w Chorwacji

Poznajcie naszą subiektywną listę najważniejszych jesiennych atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić podczas czarteru w Chorwacji.

Pokaż starsze aktualności