Karaiby

witajcie w raju

ikona

TURKUSOWE MORZE, SŁOŃCE, MUZYKA I UŚMIECH

Małe Antyle widziane z kosmosu przypominają sznur pereł wrzucony do oceanu. Zanurzone w szmaragdowej toni, porośnięte palmami tropikalne wyspy połyskują złocistym piaskiem plaż.

Znajdująca się na południu Grenada to prawdziwa perła w karaibskiej kolii – piasek na plaży Grand Anse jest tak czysty, że wydaje się emanować wewnętrznym blaskiem, zaś nurkowanie w turkusowej wodzie jest wyjątkowym doświadczeniem (szczególnie, gdy towarzystwa dotrzymują nam żółwie wodne).

Jaskrawa, tropikalna kolorystyka miast podkreśla intensywną zieleń wzgórz. Warto rzucić kotwicę przy uroczych wysepkach Carriacou i Petit Martinique, by poczuć ich sielankową, upojną atmosferę – to doskonałe miejsce, by zapomnieć o codzienności.

 

PRZYRODA

Na myśl o Karaibach, natychmiast przed oczami stają nam rajskie widoczki z niebieskim morzem, bajecznie słonecznymi plażami i wysokimi palmami, jednak to nie wszystko, co znajdziemy na Karaibach. Warto zapuścić się także nieco dalej w głąb wysp, by zobaczyć zachwycające rzeki, wodospady lub gorące źródła. Wulkanów szukać można na wyspach Montserrat, Martynice i Saint Lucia, na której znajduje się jedyny na świecie wulkan „drive in”.

Na miłośników przyrody czekają rezerwaty, w których wprawne oko dostrzec może koczkodana zielonego czy nietoperza owocożernego. Wyprawa jeepem pozwala z bliska zobaczyć plantacje i lasy tropikalne. Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą spróbować wspiąć się na szczyty Piton, z których rozpościera się wyjątkowy widok na Karaiby.

MIASTA

Po obcowaniu z naturą warto zajrzeć choć na chwilę do Philipsburga znajdującego się na wyspie St. Maarten – to miejscowość o wyjątkowo bujnym życiu nocnym, rozświetlonym centrami handlowymi i tandetnymi kasynami. Pointe-á-Pitre na Gwadelupie i Fort-de-France na Martynice to tętniące życiem miasta z bogatą ofertą gastronomiczno-handlową.

Zupełnie inną atmosferę odnajdziemy w Castries na wyspie St. Lucia i w Kingstown na wyspie St. Vincent; brukowane uliczki z wejściami do domów zdobionymi łukowymi kamiennymi nadprożami przenika feeria barw i dźwięków, którą tworzą ludzie, stragany z owocami, łodzie z bananami i niesłabnąca karaibska muzyka.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE

Z całą pewnością jedna wizyta nie wystarczy, by w pełni odkryć piękno i różnorodność Karaibów. Lista atrakcji jest tak długa, że warto wracać tu wielokrotnie – możecie mieć pewność, że za każdym razem spotka was coś nowego!

PLAŻE

Każda karaibska plaża może śmiało startować w konkursie na najpiękniejszą plażę świata. Z całą pewnością kilka z nich trzeba zobaczyć na własne oczy. Niezapomnianym doświadczeniem jest spacer wśród gigantycznych głazów zdobiących plażę The Baths na Virgin Gorda. Północne wybrzeże Anegady jest oazą spokoju i odosobnienia, a plaża Maho na wyspie St. Maarten słynie z tego, że lądujące obok wielkie samoloty pasażerskie przelatują niemal nad głowami plażowiczów.

Barbuda znana jest z różowego piasku, który powstał z setek tysięcy różowych muszli otwornic. Plaża Le Diamant na Martynice to esencja Karaibów z kołyszącymi się palmami i podmuchami wiatru pasatowego. Na Grenadynach znajdziemy przynajmniej kilkanaście kotwicowisk z piaszczystym brzegiem, gdzie można spędzić miły dzień z załogą, pływając w turkusowej wodzie. A najbardziej znana na Grenadzie plaża – Grand Anse uznawana jest za jedną z najpękniejszych na całych Karaibach.

 

Chcę popłynąć na karaiby