Chorwacja

RAJ DLA ŻEGLARZY

ikona

CHROWACJA – RAJ DLA ŻEGLARZY

Okryj piękno chorwackiego wybrzeża na pokładzie nowoczesnego katamaranu Lagoon

Zaledwie krótka chwila wystarczy, by dotrzeć do spokojnych, odludnych wysp, które wyglądają, jakby czas się na nich zatrzymał. Rzadko używane szlaki, zapomniane ruiny i zapierające dech w piersiach widoki są tutaj codziennością – w tej ciszy i spokoju otaczającej natury można doskonale wypocząć i zregenerować siły. Z kolei nadmorskie miasta tętnią życiem, nowoczesność idealnie łączy się tu z architekturą pamiętającą jeszcze czasy starożytne. Na spragnionych kulturalnych wrażeń czekają liczne muzea czy koncerty na świeżym powietrzu. Z pewnością zachwycą Was ciche, romantyczne kotwicowiska oraz parki narodowe Kornati i Krka.

 

PRZYRODA

Park Narodowy Krka: po dwóch godzinach żeglugi w górę rzeki Krka dotrzeć można do miejsca o całkowicie innym charakterze, przywodzącym na myśl Skandynawię z jej malowniczymi jeziorami. Wystarczy pokonać obrośnięte bujną zielenią brzegi rzeki, by znaleźć się w pięknym mieście Skradin. Przy głównej ulicy stoją domy o jaskrawych elewacjach lub zbudowane z kamienia – a ponad nimi górują ruiny dawnej fortecy. Krystalicznie czyste wody rzeki Krka wyżłobiły w wapiennym podłożu wąwóz o głębokości 200 m. Najbardziej spektakularny jest widok na wodospad Skradinski Buk liczący 17 kaskad o łącznej szerokości 100 m i wysokości ok. 50 m. Będąc tutaj, koniecznie spróbujcie kąpieli w szmaragdowo czystej rzece Krka.

MIASTA

Historyczne miasta: lśniące bielą domy z czerwonymi dachami i strome uliczki tworzące kamienne labirynty cieszą oczy każdego turysty. Brukowane place i nadmorskie restauracje zachęcają, by przysiąść i wypić kawę lub spróbować lokalnych specjałów. Zadar opromienia chwała średniowiecza, zaś na przykładzie Katedry św. Jakuba w Sibeniku widać jak na dłoni zdumiewająco bogate dziedzictwo historyczne Chorwacji. Urocze miasteczko Trogir otaczają średniowieczne mury, a plątanina uliczek przyprawia o zawrót głowy. Wybrzeże zdobi szeroka promenada z barami i kawiarniami, przy której w lecie cumują jachty. Słynący z pałacu cesarza Dioklecjana Split to miejsce, w którym nie brakuje klimatycznych restauracji, kafejek, barów oraz sklepów, które doskonale zadomowiły się w klimatycznych, starożytnych murach. Split urzeka niespotykaną mieszanką dostojnej przeszłości z pełną zgiełku i energii teraźniejszością.

GDZIE WARTO POPŁYNĄĆ?

Bogactwo walorów turystycznych wybrzeża Dalmacji sprawia, że warto warto tu spędzić więcej czasu. Jest tu tak pięknie, że na pewno będziecie chcieli wrócić niejeden raz.

W Chorwacji panuje śródziemnomorski styl życia. Latem dni są tak gorące, że wszelka aktywność rozpoczyna się po zachodzie słońca. Trwające godzinami kolacje celebruje się, kończąc posiłek wspólnymi śpiewami i tańcami do dźwięków gitary. Liczba barów, kawiarni i dyskotek w miastach sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Brukowanymi uliczkami i skwerami często niesie się grana na żywo muzyka. Split i Hvar (określany mianem chorwackiego St. Tropez) słyną z bogatej oferty rozrywkowej. Planując rejs, warto sprawdzić terminy organizowanych tutaj letnich imprez i festiwali.

Kornati: najbardziej zagęszczony archipelag na Morzu Śródziemnym składa się ze 140 wysp położonych w pasie o długości 35 km. Wszystkie te wyspy i wysepki otoczone są przez diamentowo lśniącą wodę, nadając temu miejscu wyjątkowej oprawy i magicznego charakteru. W powietrzu unosi się duch żeglarskiej przygody, ukryte i zaciszne zatoki przyciągają odkrywców, a lokalne tawerny serwują wyśmienite świeże owoce morza.

Dubrownik – miasto nazywane „Perłą Adriatyku” – oczarowuje nie tylko wyjątkową lokalizacją, bowiem piękno starówki pozostawia niezapomniane wrażenie na każdym, kto choć raz zawitał do Dubrownika. Wędrówka ulicami z białego kamienia, pośród barokowych budynków, między którymi w oddali połyskuje Adriatyk, jest równie inspirująca, co spacer wzdłuż prastarych murów miejskich, które przez wieki chroniły republikę przed najeźdźcami.

Chcę popłynąć do Chorwacji - Szybenik
Chcę popłynąć do Chorwacji - Dubrownik